Breakdance

31. ledna 2009 v 14:47 | marush |  dance
Breakdance, také známý jako breaking nebo b-boying, je akrobatický druh tance street dance. Je to jedna ze čtyř základních částí kultury hip hopu (další jsou rap, DJing a graffiti). Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdancing je moderní hlavně u mládeže.


Taneční prvky

Break dance se skládá z těchto tanečních prvků:
Styl - zhruba polovina celého tance. V dnešních dobách je styl hodně důležitý. Bboy bez stylu, ale jen s triky nedosáhne takového respektu jako bboy s perfektním stylem a dobrými triky.
Footwork - tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na zemi.
Freezes - různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce.
Power moves - nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, část přejatá z Gymnastiky - například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.
Akroba - akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost spíš na desing a nejvychytanější prvky.
Toprock - základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl.
Uprock - krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z kung-fu filmu. Musíme podotknout, že tanečníci se však navzájem nedostanou do přímého kontaktu.

V poslední době se začíná čím dál tím víc prosazovat style, neboli taneční projev. Každý tanečník (b-boy) nebo tanečnice (b-girl) má vlastní styl, vlastní věci a vychytávky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku fantazie a kreativity, což je jakousi "výzvou" pro každého bboye. Styl se nejčastěji kombinuje s freezy, kterých je nepřeberné množství, dále je možné ho zkombinovat s powermoves.

Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci vám potvrdí, že zranění tu hrozí podobné, jako u spousty jiných sportů. A například bojové sporty na tom v tomto ohledu bývají ještě o dost hůře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama